Historia powstania wyszukiwarek

Historia powstania wyszukiwarek

Obecnie próbując znaleźć coś w Internecie włączasz swoją ulubioną wyszukiwarkę i wpisujesz słowo kluczowe lub frazę, która Cię interesuje. Nie zawsze było to jednak tak łatwe jak teraz.

Na początku Internet nie był witrynami połączonymi w pajęczynę, był to raczej zbiór witryn w protokole FTP, do których można było uzyskać dostęp, który umożliwiał ściąganie plików, lub ich wstawienie. Dotarcie do odpowiedniego pliku w kolekcji, polegało często na kontakcie z ludźmi, którzy znali dokładny jego adres. Inaczej bylibyśmy skazani na ręczne przeszukiwanie każdego pliku z osobna, co było bardzo czasochłonnym zajęciem.

W roku 1990 Alan Emtage, student uniwersytetu McGill w Montrealu, stworzył Archie. Był to program, który umożliwiał wyszukiwanie w Internecie, dzięki wbudowanemu indeksowi plików. Daleko mu było do wyszukiwarki z obecnych czasów, jednak rozwiązanie to wystarczało. Przedstawiał on listy wszystkich plików umieszczonych na anonimowych witrynach FTP w konkretnej sieci. Listy te umieszczone były w bazie danych dołączonej do programu.

Przełomowym momentem było stworzenie aplikacji Gopher w roku 1991 przez studenta Marka McCahill z Uniwersytetu Minnesoty. Pozwalał on na przeglądanie plików, nie tylko przez ich nazwy, ale też zawartość. Program ten indeksował pliki, które posiadały prosty tekst. Była to jedna z przyczyn powstania pierwszych witryn dostępnych w Internecie.

7 thoughts on “Historia powstania wyszukiwarek

  1. Niewyobrażalne jest dla mnie w dzisiejszych czasach życie bez takiego udogodnienia, jakim jest wyszukiwarka czy po prostu internet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *